TIPY A TRIKY: Stanovačka v Izraeli? Žiaden problém!

TIPY A TRIKY: Stanovačka v Izraeli? Žiaden problém!

Keď som prvýkrát doma povedal, že sa s kamarátmi chystáme na výlet do Izraela, reakcia bola tradičná: “Nikde nejdeš, chceš aby ťa tam…” a ďalej to už poznáte. To, že máme v pláne stanovať, som teda už radšej nespomínal.

Presne tak, keďže sme mali na pláne pobudnúť vo “svätej zemi” sedem nocí a Izrael nie je práve najlacnejší, rozhodli sme sa ušetriť na ubytovaní. A to takým spôsobom, že budeme niektoré noci stanovať. Ja osobne, som túto skutočnosť bral úplne normálne a nijak som to neriešil. Články o tom, aké to môže byť nebezpečné, som čítal až po návrate domov. Tak aké to bolo v skutočnosti? Bolo to tvrdé! A to doslova, veď posúďte sami.

Okrem pôdy, ktorá bola ako kameň, nám dal zabrať aj silný vietor. V pozadí Mŕtve more.

Nie, toto nie je mínové pole! Takto nejak vyzeral náš kemping prvú noc nášho stanovania v Izraeli. Miesto bolo reálne vytvorené a určené na kempovanie. Nebola tu však žiadna recepcia, záchody či sprchy, ako to poznáme zo Slovenska. Dôvod, že sme tu stanovali ako jediní bol jednoduchý – január – najchladnejší mesiac v roku. Teplota v noci sa pohybovala okolo ôsmych stupňov. Nič hrôzostrašné, aspoň pre nás. Odmenou bol však ranný pohľad na pevnosť Masada, na upätí ktorej sme sa utáborili. Pár stoviek metrov od nás sa nachádzalo Mŕtve more, ktoré tvorí prirodzenú hranicu s Jordánskom. Museli sme si teda zvykať na nočné prelety bojových stíhačiek. Prvýkrát nás vystrašili poriadne. Ďalšie noci sme ich túžobne očakávali, aby sme sa uistili, že sme v bezpečí.

Naša oáza pokoja. V pozadí na vrchole kopca stojí pevnosť Masada.

 

Kvôli prežitiu je dôležité mať so sebou dvorného kuchára.

Ďalší spot, kde strávime noc v stane sme našli dosť paradoxne. Nachádzali sme sa v letovisku Ein Bokek, tak sme sa teda opýtali miestneho policajta, kde tu môžeme stanovať?  Ten len povedal: “Nasledujte ma!”, sadol do auta, zapol majáky a my sme išli za ním. Doviedol nás opäť na podobné miesto – pôda tvrdá ako kameň. Tentokrát už doslova pár metrov od Mŕtveho mora. Stanovali sme na najnižšie položenom mieste na svete! Spoločnosť nám robil jeden poľský párik a rodinka (pravdepodobne) domácich.

Na jednej strane krásny výhľad na hory.

 

Na opačnej strane východ Slnka nad Mŕtvym morom!

Predposlednú noc sme sa od Mŕtveho mora presunuli na úplný sever Izraela, k jazeru Tiberias (tu ževraj chodil Ježiš po vode). Mali sme v pláne pokračovať v stanovaní aj tu, ale keďže zvíťazila naša únava po týždňovom výlete a nechuť rozkladať stan, vyspali sme sa v aute. Prežili sme aj tu a bez väčších problémov. Akurát som v noci dvakrát nechtiac zo spánku zapol výstražné svetlá.

Tam vľavo sme mali odparkované auto počas noci. Ráz krajiny sa úplne zmenil.

Na záver môžem len konštatovať, že stanovanie v Izraeli nebolo o nič nebezpečnejšie ako to na Slovensku. Určite ho neodporúčam pohodlnejším typom, no s dobrou karimatkou človek zvládne aj tvrdú zem. Takže ak miluješ dobrodružstvá, na čo ešte čakáš? Izrael je nádherný a pokiaľ máš aj hlbšie do vrecka, dá sa to zvládnuť. Letenky kúpiš za pár šupov a ubytovanie ti poskytne aj stan. Jediné čo treba je nemať strach! Našu cestu Izraelom si môžeš pozrieť na našom instagram profile (klikaj tu), v uložených storkách s názvom IZRAEL 2018.

Autor článku: HEFE

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *