NECHOĎTE NA BALATON! ČI?

NECHOĎTE NA BALATON! ČI?

Väčšine Slovákov sa pri vyslovení slova Balaton automaticky vynorí šedá predstava obľúbenej dovolenkovej destinácie z čias minulých (našťastie už minulých!). A veru, dnes už sa človek môže za pár eur dostať na opačný koniec sveta, tak prečo by predsa išiel na Balaton? My sme to ale ako praví Adventure Hunters riskli a aj napriek nie najlepšiemu počasiu sme zažili super celodenný výlet!
Štartujeme z Bratislavy a po necelých dvoch hodinách sa dostávame do našej prvej destinácie. Je ňou hrad Sumeg, ktorý sa týči nad dedinkou s rovnakým názvom. Je dominantou obce a nám pripomína tie z Game of Thrones. Je 8:20,  vstup sa otvára až o 9:00. Skočíme teda ešte na kávičku do centra malého mestečka, ktoré je vzdialené asi 10 minút chôdze.  Auto sme bez poplatku zaparkovali priamo pod hradom. Vstup do hradu nás vyšiel v prepočte na asi 4 eurá. Platili sme forintami – dalo sa aj v eurách, ale cena bola 6 eur. Ušetrené akurát na tú spomínanú kávu. Ale stálo by to aj za tých šesť. Kým človek prejde všetky zákutia hradu trvá mu to aj dve hodinky. O hrad sa starajú miestni “zamestnanci – nadšenci”. Ponúka zaujímavé atrakcie pre deti – hračky či mini zoo s domácimi zvieratami. Super štart nášho výletu!

Pohľad zhora na hrad Sumeg.

Ďalšou zástavkou sa posúvame o kúsok bližšie k pobrežiu jazera Balaton. Mestečko Tapolca je na prvý pohľad úplne obyčajným. Netróni nad ním žiaden hrad, od pobrežie Balatonu je vzdialené cca 20 minút cesty autom. Tak čo tu robíme? Hovorí sa, že nesúď knihu podľa obalu. Presne toto ľudové múdro platí aj v tomto prípade. Bohatstvo Tapolce sa ukrýva pod jej povrchom a to doslova. Leží tu totižto systém podzemných jaskýň, ktoré sú unikátne svojím vápencovým zložením a nádhernou priezračnou vodou. A dá sa tu člnkovať! My sme si to samozrejme museli vyskúšať.
Fotíme sa počas toho, ako nás fotia. Inception.

No a v poobedňajších hodinách sa dostávame konečne do nášho cieľa (aj keď práve tu platí že cesta je cieľ!). A to k jazeru Balaton. A čo povieme naň? To už si pozrite vo videu:
Autor článku: Adventure Hunters

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *